Zaměřeno na Nokii 6303 Classic & Alternativy (poslední aktualizace č. 15 - 12. 9. 2012, 12:30)

Napsal JohnyTom (») 20. 11. 2009 v kategorii Zaměřeno na..., přečteno: 19796×
pictures/nokia-6303-classic.jpg

Zdravím u mého prvního příspěvku na tomto blogu, a to o srovnání s předchůdcem - Nokií 6300 a 6300i, alternativních mobilech, průběhu získání a objektivním pohledu na/do "founa" značky Nokia, model 6303 Classic.

Srovnání se svým předchůdcem

Zaprvé bych rád zmínil, že tento nejvíc přímý nástupce Nokie 6300 má nakročíno podobným směrem stát se úspěšným telefonem, jakým se stala právě Nokia 6300. Je na podobné cenové relaci, jako Nokia 6300, modelové číslo se jen liší číslem 3 na konci (6303), je ale vybavenější k vyrovnání se parametrům většiny "nedotykáčů" o ceně do ± 3 000 Kč, a to je samozřejmě jenom dobře.

Konkrétně:

čísla u rozměrů telefonu se navýšily o necelé 3 milimetry na výšku i šířku; je to způsobeno o něco málo větším displejem (nyní 2,2 palce oproti 2 palcům)

hmotnost je o pár gramů nižší

výdržnost baterie je jednoznačně lepší, a to o několik hodin díky baterii typu Li-Ion o kapacitě 1050 mAh, která se nabíjí účinnou, ale zároveň úspornou nabíječkou

oproti 6300 může pojmout MicroSD kartu o až o 14 GB větší kapacitě (16 GB); do 6300i můžete vložit Micro SD kartu o kapacitě 4 GB

uživatelské rozhraní S40 je tentokráte v šesté (6.) edici

velké změny se dočkal i vestavěný fotoaparát:

1) rozlišení fotoaparátu stouplo z 2 MPx na 3,2 MPx (1536x2048)

2) přibyl autofocus (automatické zaostřování) a možnost využít fotografický (dvojitý LED) blesk

FM rádio je schopno přijímat RDS, a automaticky přelaďovat stanici na dostupnější frekvenci (AF); systém RDS nechybí u 6300i

Nokia 6303 Classic konektor pro připojení 3,5 mm jacku

narozdíl od Nokie 6300i není schopen vyhledat a připojit se na Wi-FiNokia 6303 Classic a kompas

je možnost připojit k mobilu GPS modul a zjistit tak např. svou aktuální polohu (GPS modul není součástí balení); jisté potřebné soubory pro GPS modul (např. hlasová navigace) jsou dostupné na MicroSD kartě o kapacitě 1 GB, která je v balení s MT (nebo rovnou v MT)

Dodatek: Nejsem si jist, zda-li se mobil nebude chtít kvůli datům k GPS připojovat na Internet...


Rozhodování & Alternativy

Tyto odstavce jsou věnovány některým alternativním telefonům a průběhu získání mé N6303C.

Řekl, jsem si, že můj nový mobil musí být barevnej, nejlíp 16 mil. barev, mít aspoň dostačující foťák a video, rádio, možnost vložit MicroSD kartu, podporovat JAVA, BlueTooth, mít přinejmenším ucházející design s prakticky rozmístěnou, bez problémů použitelnou klávesnicí, a cenu do 4 000 Kč.
(Mimochodem, dvě SIM karty nepoužívám.)

Mé rodině to připadalo jako příliš náročné požadavky pro MT a skoro pořád jsem jim musel vysvětlovat, proč to a ono.
No, ono je to tak nějak tou generací, která si vystačí i s tím největším šuntem většinou proto, že ještě funguje a není třeba ho vyměňovat za novější, nebo modernější.
Ona mladší generace se vlastně všeobecně snaží modernizovat život "upgrady", které jsou podle ní už všude jinde a leckdy použivá i argumenty, třeba že už docela dlouho trpěla v zaostalosti. Jenže právě takové "upgrady" jsou často něčím praktičtějším a/nebo výhodnějším, než to staré cosi ještě z období 2. světové, každopádně se čím dál novější předměty "chlubí" lepší úsporou energie.

Před N6303C jsem vlastnil černobílý Alcatel OT 302, starý už možná 10 let. No, ještě před ním (tzn. můj úplně první MT) jsem měl Siemens A50, ten mi byl ale ukraden, protože jsem ho neměl dobře pojištěný proti krádeži, zkrátka jsem byl zcela mimo dohled MT, když byl kraden, takže jsem teda převzal mobil od táty, právě Alcatel OT 302; táta si tehdy koupil Nokii 3410...
Jinak, s těmi funkcemi, které ten Alcatel (ne)měl, mi OT 302 vydržel bez nabití cca týden. 
Tuto výdrž jsem byl zcela ochoten nahradit pořádnějšími funkcemi v (konečně) modernějším přístroji...

Vracím se k původnímu smyslu článku... Ten pravý MT jsem hledal dlouhou dobu, až jsem se rozhodoval mezi Nokií 5310 XpressMusic, Nokií 6300 a Samsungem U800 Soulb. Nokia 6300 má o něco lepší parametry, než Padesát tři desítka na úkor horšího designu, tudy zkrátka (pro mě) cesta nevedla...
Poté, co se objevila na trhu Nokia 6303 Classic, jsem vyřadil i Nokii 6300, opět kvůli horší výbavě a/nebo designu, nato jsem ale zaregistroval ještě další, LG KP500 Cookie s dotykovým displejem. Má podobné vlastnosti, jako 6303, navíc větší displej, teď šlo jen o to, jestli chci vůbec dotykový displej, nebo ne. Postupně jsem vyvodil, že dotykový displej by byl asi o něco častěji "oťapaný", i když na display se dá klepat i něčím jiným, než prsty a taky existují obaly...; s tím fotoaparátem to není tak dobře vybavené a nakonec 256 tisíc barev není to, co bych pohledával. Navíc bych si asi těžko zvykal na vyťukávání písmenek při psaní SMS, apod. Teď zbýval už jen Samsung a Nokia.

Samsung U800 Soulb je ještě více podobný N6303C, než bylo LG Cookie, má dokonce 1 GB vestavěné paměti (přesněji 1024 MB), tady mi však poměrně vadila nepřítomnost autofocusu, který v N6303C je, i přes jeho absenci ale ze sebe dokáže vytlačit fakt dobré fotky; no a chabá kvalita videonahrávek.
Zato je to 3G telefon (síť 3G se v ČR ještě stále jen zaváděla), s dobrým designem a uživatelské prostředí nevypadá špatně, jenže kterýsi recenzent si stěžoval na delší "loading," tak jsem byl zase na vážkách.
Nakonec jsem ho nevzal kvůli poměrně zvláštnímu rozložení klávesnice...

Nokie 6303 Classic v provedení Matná čerň (Black) a Ocel (Silver Steel)

Zvítězila tedy Nokia. Nejen díky svým parametrům, ale taky svým designem.
Rozmýšlel jsem se tedy, zda zakoupit tmavší model (Black), nebo v provedení Ocel (Silver Steel) a více mě oslovila ocelová Nokia 6303 Classic.
Nákup jsem chtěl uskutečnit v naší rodině netradičním způsobem, a to přes internet. Nabídka na serveru českételefony.cz mi přišla nejzajímavější. Objednal jsem tedy zboží, MT z nějakého důvodu ale nedorazil k nám a vrátil se zpět do e-shopu (mezitímní telefonáty byly poměrně málo informativní, ale snaha byla)... Jistější se tedy zjevil některý z kamenných obchodů.

Jenom měsíc po vlastnění N6303 jsem si všiml LG KC550, který má 5 MPx, o něco lepší rozlišení videa, kvalitní čočku s aktivní krytkou, má o trochu větší displej, než N6303C a nacházel se v poměrně podobné cenové relaci, zato má 256 tisíc barev.
Nevím přesně, jak moc závisí max. počet barev v MT... Podle mě je to čím víc, tím líp; rozezná více barev, tudíž vykreslování fotek apod. by mělo být asi zdařilejší...
Toto LG bych si snad i koupil, kdybych s koupí tolik nespěchal a měl čas na jeho prozkoumání.
Alespoň si teď nemůžu stěžovat na spoustu dostupných schémat, her a aplikací, které pokud jsou kompatibilní s Nokií 6300, tak většinou jedou i v Nokii 6303 Classic a jelikož je Nokia 6300 jednou z nejoblíbenějších Nokií, tak je to docela good. smile

Jestliže Vám stále chybí nějaké jiné, alternativní MT, podobné této N6303C, můžete se podívat např. na Samsung S5200, Samsung S5230 Star nebo třeba další Samsung S3650 Corby (znáte z TV ;) ).

Jestliže víte o dalším, podobném MT, vypište jej a můžete tak pomoci zdokonalit můj článek...

Objektivním pohledem

Tak tento MT vypadá podle mého názoru jednoznačně lépe, než Nokia 6300, hlavně levá a pravá tlačítka k pohybu v menu a k vyřizování telefonátů mi připadají tak nějak přirozenější, vkusnější.
Vystouplá klávesnice sem sedí a ještě pořád to není k zahození, jenom tlačítka někdy málo reagují a chtějí malinko zatlačit. Naopak když se to moc přežene, tak je možnost menšího funkčního opotřebení tlačítka. Všechna tlačítka mi ale ještě pořád fungují, jak mají.

Tlačítka pro pohyb v menu,  uskutečňování a ukončování hovorů, ale i středové tlačítko mají stejný povrch, jako displej (je to jeden celek; horní tmavá lesklá část MT) a kolem tlačítek se sem tam drží prach. Tento povrch není přliš "otiskuvzdorný," dá se však poměrně dobře očistit.

Provedení Ocel (Silver Steel) je dle mého názoru honosnější, než Matná čerň (Black).
Kovovost je u černi ovšem pouze přelakovaná.
Podsvícená klávesnice u Oceli Nokia 6303 Classic zdolanesplývá, jako je tomu podlespousty lidí u druhého barevného provedení.

S tou krytkou USB to není zas tak horké, jen má jeden pocit, že se to každou chvílí ulomí; za ty dva, tři roky, co mám toť ten MT, mi krytka ještě stále drží, a to jsem jí dával docela zabrat.
Odkrývá se zleva; po zakrytí by měla být všude v rovině se spodkem telefonu (zkrátka tam, kde jsou zdířky).

S "ďourou" pro připojení sluchátek nemám nijaký problém... Dokonce jsem zapojil a použil už skoro odepsaná sluchátka, pro příjem rádia ovšem...

Totálně vybitý mobil na konektor nabíječky někdy nereaguje okamžitě, ale až po chvilce. Toto se však nestává při preventivním, předčasném dobití telefonu.
Ze Statistik příchodů (na tento blog) jsem vyčetl, že někdo hledal: "nokia 6303 classic jak dlouho se nabiji," tak jsem se rozhodl na toto odpovědět:
Nabíječkou, která je v balení, nabijete tento telefon tak do dvou hodin určitě, plus minus hodina a něco málo k tomu...

Ovládání hlasitosti nebo zoomu na boku (alespoň u mého modelu) se musí mačkat kolmo, aby zareagovalo jak má.

Nechráněná čočka fotoaparátu má stejný povrch, jako displej, tudíž se dá poměrně jednoduše zaťapat, ale zároveň se dá taky poměrně jednoduše očistit.

Zadní krytka baterie, SIM karty a paměťové karty drží, jen to skřípání při nasazování nemusí být zrovna nejpřijemnější část dne... Později si však zvyknete.

Celkově je konstrukce poměrně odolná, po spoustě pádech mi telefon ještě pořád žije (z toho několikrát mi spadl i z pár metrů...)

Pokud při ovládání MT nebudete vědět, co která položka znamená, za 14 sekund se může objevit nápověda k oné položce.

Loading mezi jednotlivými kategoriemi v menu a dále není nejkratší. Během načítání však reaguje na mačkání tlačítek a po načtení oné kategorie si lze povšimnout posunu v seznamu položek.

U T9 jsem nezjistil zrušení diakritiky. Já osobně tedy píšu spíš manuálně, bez diakritiky.
Jinak, T9 se nastavuje dvojitým stisknutím mřížky před psaním zprávy.

Nastavení mobilu je dostačující, jen v nastavení Osvětlení by jeden čekal víc nabídek, než jen jednu. Nabízí však možnost světelné indikace příchozí zprávy, hovoru, atp.
Nastavit jdou Profily, Motivy, Tóny, zmíněné Osvětlení, Displej, Datum a Čas, Osobní kláv.zkr., Synchr. a záloh., Připojení, Volání, Telefon (zde se nachází Jazyk, Automat.zámek kláv., Rozpoznávání hlasu, nebo Aktivace nápovědy), Příslušenství, Konfig.přenosů a Zabezpečení.
Zkratky
jsem nepoužil náhodně, jsou takto přímo v mobilu a leckdy jsou ne zcela srozumitelné.

Podsvícení mobilu je prováděno automaticky jakýmsi čidlem kdesi v telefonu, který monitoruje okolní množství světelných paprsků a podle toho nastaví svítivost telefonu. Všimnout si změny osvětlení je skoro nemožné..

Fotoaparát tvoří fotografie vážně dostačující kvality.
Jas se upravuje automaticky už jen při hledání snímaného objektu. Čočka v MT zaostřuje na ty nejbližší objekty odrážející světlo a podle přijatého záření nastaví Jas pozadí, okolí...
Pořídit snímek je nejlepší podržením středového tlačítka a počkat, dokud telefon nezaostří a zaostření dá najevo zeleným obdélníkem. Po zaostření byste asi neměli zásadně měnit vzdálenost od snímaného objektu... Jestliže nezaostří správně, nejspíš kvůli cuknutí během zaostřování, na displeji se objeví červený obdélník a není jiná možnost, než i přesto pustit spoušť (středové tlačítko) a pořídit tak snímek. Makra tedy lze s autofocusem pořídit; většinou přečtitelně dokáže vyfotit čistě jen text na formátu MAX. A4.
Fotoaparát má samozřejmě i samospoušť nastavitelnou na 3 sekundy, 5 sekund nebo až na 10 sekund, před nastavením samospouště bych doporučil zapnout Zvuk videa a fotoap. v Nastavení, pro zvukový odpočet sekund.
Z efektů nelze nastavit efekt panorama, nabízena je možnost čb. fotografie (Odstíny šedé), jakoby historická fotografie (Sépiově hnědá) nebo Negativ.
Pokud i přes automatickou úpravu jasu nejste spokojeni se světlostí obrazu, můžete zkusit vyvážit jas pomocí přednastavených voleb Denní světlo, Wolfram, Žárovka, anebo Zapnout noční režim. Obrovské rozdíly se tím neprovedou, ale změnou je řekněme barevný filtr, který se přidává do fotografie, což může částečně neutralizovat některé nedostatky v barvové kompozici. Co se týče Nočního režimu, tak přímo pořizování fotografie trvá déle (delší závěrka), tudíž jakýkoliv pohyb je znatelný v rozmazaném snímku; eliminuje to však fleky způsobené "světlem," resp. spíše světelným odrazem, a snímek je čistější. Vždy se jinak takto vypne blesk a občas možná způsobí o něco horší kvalitu obrázku.
Nabídka Jas tak úplně bezpředmětná není. Bývají s ní viditelné rozdíly, než s Vyvážením bílé. Tento Jas totiž ovlivňuje schopnost přijímat světelné záření... (Do tmavšího prostředí je lepší přidat k "+", naopak do prostoru s větším množstvím světla přidat k "-".) 
S bleskem, který lze vypnout, zapnout nebo jej použít jen v případě nedostatečných světelných podmínek  možností Automaticky, nedoporučuju snímat velké prostory - tj. od cca 1,5 metrů dál (od čočky). Blesk nedokáže tak daleko dostatečně osvítit.
Samozřejmě byste si neměli clonit v objektivu (např. prstem) a ani blesku.
Při dlouhodobější nečinnosti (asi 1 minuta) se objeví zpráva Fotoaparát připraven, stačí stisknout Pokračovat.
Nejvyšší možná velikost obrázku je 1536x2048, nejnižší 120x160 pixelů, dobu náhledu vyfoceného objektu lze ukončit ručně, zvuky při fotografování je možné úplně vypnout (nastavení společné s videorekordérem) a ukládat se dá na paměťovou kartu nebo do paměti telefonu. Pořízené snímky mají formát .jpg.
Mimochodem, při zoomování se zmenšuje velikost obrázku a zhoršuje se kvalita.

U videorekordéru není nějak zásadně změněna kvalita obrazu při zoomování. Minimální rozlišení videa je 128x96 pixelů, nejvyšší 640x480 pixelů. Délka videoklipu se dá stanovit buď pro MMS, nebo omezenou jen volnou pamětí v místě uložiště, kterým může být taktéž paměťová karta nebo paměť v telefonu (nastavení tohoto je společné s fotoaparátem).
Lze také použít stejné efekty (Odstíny šedé, Sépiově hnědá, Negativ) a Vyvážení bílé (Denní světlo, Wolfram, Žárovka), popř. použít individuálně nabídku Jas i pro video. Noční režim ale není přístupný.
Hned po pořízení videonahrávky je možný náhled.
Při dlouhodobější nečinnosti (asi 1 minuta) se objeví zpráva Videorekordér v pohotovostním režimu, stačí stisknout Pokračovat. Formát nahrávaného souboru je .3gp.

Přehrávač médií si vytváří knihovny médií, takže najde-li v paměti soubor, který se může tímto přehrát (formáty .mp3, .aac, .amr, .wma - nemám odzkoušeno, .mp4, .3gp), je zde k nalezení, zařazený podle Interpreta, Alba a Žánru, nebo je mezi Videi.
Je možnost vytvořit si vlastní playlist v položce pojmenované Seznam skladeb, kde je i statistika posledního přidaného média, poslední skladby a nejčastěji hraného média => přehrávač má vlastní historii...
Během přehrávání média by nebylo od věci si individuálně nastavit svůj Ekvalizér, popř. využít některého z předem nastavených.
Taktéž by určitě nebylo od věci si navolit stereo zvuk.
Zvuk, který vylézá z reproduktoru na zadní straně MT, nezní vůbec špatně a dá se poslouchat bez problémů. Je dokonce někdy, ale opravdu jen někdy, možné zaslechnout basy (s trochou fantazie určitě...).
Vaše hudba (zvuky) se při běhu aplikace (hry) s největší pravděpodobností přehrávat budou... Při focení/nahrávání videa se Vaše hudba (zvuky) nebude přehrávat ani náhodou. Po ukončení focení/nahrávání však Vaše hudba (zvuky) bude pokračovat od okamžiku, kdy jste přerušili přehrávání focením/nahráváním videa.
Jinak videa lze přehrávat i na šířku, a s přehráváním *.mp4  jsou někdy problémy. Četl jsem kdesi, že to závisí na počtu snímků za sekundu (mělo by jich být údajně 15) a zvukovou složku by měl tvořit formát mp3.

Z reproduktoru můžete poslouchat taky Rádio, které však nespustíte bez připojeného headsetu s kabelem. Kabel funguje jako anténa.
Po novém firmware se Vám s největší pravděpodobností vymaže seznam s uloženými stanicemi, stanice však dokáže MT vyhledat i automaticky.
V Nastavení si můžete zapnout Autom. změnu frekv. (neboli AF), nebo RDS, což jsou informace vysílané (zdarma) ze stanice. Nejčastěji se jedná o název stanice, nebo o aktuálně přehrávanou písničku.
V některým zemích, jako např. v Polsku, se RDS používá i např. k zobrazení aktuálního času.

Headset, který je součástí balení, lze samozřejmě připojit do mobilu a poslouchat tak soukromě. Z těch špuntů sice nejde extra kvalitní zvuk, ale headset má zato tlačítko umožňující přepnout aktuální položku na další položku v seznamu skladeb nebo rádiových stanic.

Hlas z Mikrofonu se může (při telefonování) převést na čistější...

Formát nahrávaného souboru (ze Záznamníku) je .amr. Nahrávat lze opět buď na paměťovou kartu, do paměti telefonu nebo do jiné složky v Galerii.

Telefon může mít více motivů (schémat), než ty vestavěné - a to ve formátu .nth.

Původní soubory v paměti telefonu bohužel nejdou smazat (až na obrázky).

Telefon podporuje J2ME™ Java aplikace (nebo hry), přijímá formát .jar.
Aplikace nebo hry vkládat, jak jinak, přesně na model, nebo aspoň odpovídající rozlišení displeje, v tomto případě tedy 240x320, a uživatelskému prostředí (tedy S40). Jestliže Vám nepojede některá hra, zkuste si na internetu najít verzi o menší velikosti (takovým příkladem je třeba Summer Games 3). Na aplikaci, která by se špatně načetla, nebo chybovala na některých místech v aplikaci, jsem dosud nenarazil (teda když pasuje na tento MT podle parametrů uvedených zde v tomto odstavci).

Velikost Operační paměti (RAM) MT je 2 097 152 B => ± 2 MB.
Takto přesného určení velikosti RAMky jsem dosáhl díky aplikaci MemoryUp, která slouží právě k optimalizaci takovéto RAMky...
Jinak MemoryUp existuje ve verzi Personal (freeware) a ve verzi Pro, za kterou byste si však museli zaplatit (možná, že by to šlo sehnat nelegálně, ale o tom já Vám psát nebudu...).
Tento MemoryUp je vhodný pro většinu smartphonů a dá se spustit i na N6303C, která v Seznamu podporovaných zařízení ani není, ale stejně jsem si  osobně po oné optimalizaci nevšiml nějakých zásadních změn...
Máte-li přesto zájem, maximum informací přímo od výrobce o aplikaci MemoryUp Personal, nebo třeba jeho download naleznete zde. (Stránka není v češtině, ale ani třeba v slovenčině)

Pohyb v Internetu se dá nějak pošéfovat, stránky si lze třeba otočit na šířku displeje (v Opeře Mini).

V seznamu aplikací (Sbírka) jsou už z výroby právě ona Opera Mini, dále Flickr (ke sdílení obrázků přes Internet, nutnost registrace), Hledání (něco jako internetový vyhledávač), My Nokia (možnost správy své Nokie, myslím, že přes Internet), Převodník (měn a ze stupní Celsia na Fahrenheitovy a naopak), přibližný Převodník velikostí (oděvů pro muže a ženy), Share on Ovi (sdílení na Internetu, nevím přesně čeho) a Světový čas.
Od aktualizace firmwaru verze 10.10 přibylo pár dalších aplikací, které jsou zejména vázány na Internet..
Internet v mobilu se podle všeho podle Nokie rozjíždí.. Každopádně těmi aplikacemi jsou:
Kontakty Ovi (vyžaduje to jakousi Registraci, takže moc nevím, co to umí), Messenger (mobilní verze Windows Live Messengeru) a jakýsi Ovi Store.
Jinak od té verze (10.10) si lidičkové okolo Nokie pohráli s ikonkama pro tuhle Nokii, ale toho si moc lidí asi nevšimne...

Mezi původními hrami jsou Bounce Tales (arkáda, ovládáte kuličku; skoro jako Gumboy), Brain Champ. (logická, trénování mozku), City Bloxx (strategie, stavíte mrakodrapy) a Sudoku.

Mezi organizační funkce patří Budík, který si můžete kompletně nastavit podle toho, jak byste se nejraději chtěli probudit. Stejné nastavení je možné použít na více dní v týdnu nebo rovnou celý týden, více než 1 nastavení ale nezvládne.
Další je Kalendář, zcela obyčejný měsíční kalendář, ve kterém si můžete na kterýkoliv den nastavit jakoukoliv poznámku (Upomínka, Narozeniny, Výročí nebo třeba Volat), tu si potom nechat zobrazit ve Vámi určené době a dni na displej, se signalizací i bez signalizace. Kalendář lze zobrazit i jako aktuální týdenní.
Mapy
si vyžadují přístup na Internet. Může zobrazit místo, které si napíšete a zobrazit na Mapách ikonky např. bankomatu, restaurace, kina, divadla, památky aj. V Mapách můžete využít zoomu, nebo nechat si zapamatovat Vámi nalezené místo/místa pro případná přístí použití.
Další je Seznam úkolů, něco jako debilníček. Můžete si určit priority ke každému úkolu a kdy se má každý úkol zobrazit na displeji, popř. zda-li se má úkol nějak zvukově ohlásit se zobrazením na displeji.
Poznámky
... k tomu není co dodat....
15-imístná Kalkulačka může být jak zcela obyčejná, tak i vědecká. Je možnost použít i Kalkulačku půjček...
Zbývající 2 položky jsou Odpočítávací měřič, a Stopky, jež umožňují měřit mezičasy a měřit časy kol.

Při hovorech nic moc neřve; při právě probíhajícím hovoru můžete nechat hovor "hrát" v reproduktoru, když stisknete to tlačítko nad zavěšovacím (červeným) tlačítkem.

Kontakty se ukládají buď na SIM kartu, nebo do paměti telefonu. Lze ke jménům přiřadit taky E-mailovou a/nebo Webovou adresu; obrázek, tón, video; Poštovní adresu, Narozeniny nebo Přezdívku jedince, nebo např. Firmu, kde tato osoba pracuje (Takový kontakt by však musel být v paměti telefonu, nikoliv na SIM kartě)...
Ve Jménech vyhledává MT kontakty podle prvního jména, které jste pro jedince zvolili. V Nastavení u Kontaktů (v Menu) si pak můžete navolit, zda-li chcete u jména zobrazovat nejprve Příjmení a pak Jméno nebo naopak....
Jinak vyhledávat můžete buď skrz nabídku Hledat ve Volbách, anebo jen tím, že začnete ve Jménech mačkat písmeno/a.

Můj nedávno objevený poznatek: Zavolat na tísňovou "112" se dá i při zablokovaných tlačítkách. Praktické..



Jestliže by Vás zajímalo, jak nejlépe využít telefonu propojeného s počítačem tím krátkým USB káblíkem, který však, snad, není problém prodloužit USB prodlužovačkou, tak by Vás mohl zajímat program Nokia PC Suite, se kterým můžete, co je podle mne hlavní výhoda, nahrávat soubory z PC do Vašeho MT (hudbu, filmy - nejlépe ve formátu 3gp, videa, aplikace/hry...), nahrávat fotografie, videa a nahrávky z MT do PC, nebo třeba i zálohovat soubory, zprávy a kontakty v MT... Tento program můžete nalézt na paměťové kartě, která je/byla v balení, ačkoliv program je staršího vydání, ale tak funguje. Onen program ovšem není nutný. Spoustu takových operací s MT připojeným k PC lze provést i s předvolenou nabídkou Tisk a média nebo Ukládání dat, které se objeví na displeji MT ihned po zásunu USB káblíku do zdířky v PC. S Nokia PC Suite se však operace provádí přehledněji a myslím, že i jednodušeji...

Propojit lze MT s PC taky skrz Bluetooth. Stačí aktivovat Bluetooth v MT/umožnit PC přístup k telefonu a vyhledat se navzájem. Přenos je sice poměrně dost pomalý, ale funguje taktéž.


Svou verzi firmwaru zjistíte na mobilu po namačkání (jako kdybyste chtěli volat) *#0000#.
V prvním řádku je název telefonu a hned v druhém řádku máte napsánu tu verzi, kterou zrovna Váš telefon používá, ve třetím řádku je datum pořízení této verze (jestli se teda nepletu...). Zbytek mě, popravdě, moc nezajímá, takže nvm zcela, co znamená. Jestliže někdo ví, co ten zbytek znamená, přihoďte to jako komentář (pod tento článek). Díky...

Dodatek č. 1: Po aktualizaci firmware se všechna nastavení mobilu (včetně jazyku) vrátí na výchozí hodnoty (nastavené výrobcem). Nezapomeňte si tedy vždy po aktualizaci napravit všechna nastavení v mobilu, anebo si obnovit před aktualizací stvořenou zálohu!
Dodatek č. 2: Verze firmware 10.12 nepřinesla N6303C nic zásadního...
Dodatek č. 3: Poslední vydaná verze firmware je právě 10.12. Softwarová podpora k tomuto MT již skončila.


Pozn.
Používáte-li někdo NTB (NoTeBook), beru to tu jako PC (Personal Computer - osobní počítač). Pro uživatele Internetu vyhledávající na Googlu, atd. - Toto je článek o Nokii 6303 Classic. .-)

Pozn.
Fotografie mobilních telefonů zmiňovaných v tomto článku můžete nalézt zde.
Fotografie nalézany na Obrázky Google.

Odkazy:

Nokia 6303 Classic na oficiálních stránkách Nokia Česká Republika

Nokia 6303 classic - MobilMania.cz

mobilenet.cz | recenze | Nokia 6303 classic: těžký život nástupců legend

Recenzia Nokia 6303 Classic: Nedokončené dielo - MobilMania.sk

Test Nokia 6303 classic: nerezová evoluce | NokiaMania.cz

Alza.cz představuje Nokii 6303 Classic (YouTube)

 

Spousty JAVA her a aplikací do mobilu zdarma ke stažení - MOREjar.com (V angličtině)

Další JAVA hry a aplikace (zejména od nezávislých vývojářů) zdarma ke stažení - GetJar.com (Stránka není v češtině, ale ani třeba v slovenčině)

Další tapety aj. na MT jak jinak, než zdarma - Tapety-zdarma.wz.cz

Mj. také existuje zedge.net, kde můžete zdarma stahovat melodie, témata, tapety, videa nebo hry/aplikace, čehož využívá už víc jak 15 milionů uživatelů (tzv. Zedgerů), a to ať už máte Nokii, Samsung, LG nebo třeba iPhone (V angličtině)

ZEDGE

Se stránkami morejar.com, tapety-zdarma.wz.cz, ani zedge.net nemám absolutně nic společného, nejsem jejich vlastníkem nebo nejsem přispěvatelem na těchto stránkách a ani nezodpovídám za soubory uložené na těchto stránkách, tudíž ani nemohu za případné porušení autorských nebo jiných práv!

Chcete se o něčem zmínit? Něco Vám není zcela jasné? Tak napište komentář, snad Vám budu moct (kdyžtak) odpovědět.
A mohli byste přidat svůj názor do ankety a/nebo ohodnotit tento článek, pls?
(Pozn. Hodnotit lze i ostatní články.)

Hodnocení:     nejlepší   1 2 3 4 5   odpad
Facebook MySpace Google Twitter Topčlánky.cz Linkuj.cz Jagg.cz Vybrali.sme.sk Del.icio.us
Víte, jak dostat na displej N6303C nějakou poznámku?
(15 hlasů) 57,7 %Ano
(11 hlasů) 42,3 %Ne

Komentáře

Zobrazit: standardní | od aktivních | poslední příspěvky | všechno
JohnyTom | 29.4.2010 21:01
Podsvícení tlačítek u ocelové verze je bílé prosím smile
dookoeiufa z IP 85.71.142.*** | 29.4.2010 20:39
chtěl bych se zeptat, jaké je podsviceni tlacitek u ocelové verze.(barva,...)odpovezte prosimsmile
JohnyTom | 7.2.2010 15:24
Hej, to se mi taky někdy stává, ale taky nevím, proč to je...
Napadlo mě jenom, že moc souborů na paměti telefonu může zahltit nějakou tu mezipaměť, ale to teďkom srovnávám s PC a nemám zdání, jestli u MT je taky něco podobnýho... Ale zase proč by nemohlo, že?
Fakt nevím, je to moje domněnka.
milan z IP 213.129.139.*** | 7.2.2010 14:55
prosím o radu když fotím tak se mi to ukládá na pamětovou kartu a přesto mi to píše že mám v telefonu málo paměti že je třeba něco odstranit přitom tam mám nafoceno jen 5 fotek tak nevím mam ho teprve 2 dny tak snad na to příjdu a nebo budu čekat na tvou radu.Dík M.
tzttr z IP 212.4.152.*** | 10.1.2010 18:22
smilesmilesmilesmile
JohnyTom | 24.12.2009 23:27
Čus,
hej rozsvitit ty LEDky u N6303C samostatně nejde, takže jestli nechceš pořád fotit kolem sebe, tak bude asi nejlepší jedna z nejznámějších aplikací Mob Light, nebo třeba prý Light... Je to kdyžtak i tady: forum.mobilmania.cz/viewtopic.php?p=463709 -> Torch, Light a Moblight sekce. Mob Light (sem tam používám taky) prostě rozsvítí displej mobilu na max; není to moc silný, ale jako světlo nebo jak ty píšeš svítilna se to použít dá...
Měj se.
Petr Konfršt z IP 81.0.207.*** | 24.12.2009 20:45
Neznas aplikaci ktera umozni pouzivat jako svitilnu.


Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
  [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel sedm a deset